Kontakt

Har du frågor angående hantverksutbildningen på Hantverksakademin i Stockholm är du välkommen med dina frågor så besvarar vi dig så fort vi kan.

Hantverksakademin i Sverige AB finns på Vasagatan 46, Stockholm. T-bana Hötorget eller T-Centralen. Vi delar lokaler med Stockholms Hantverksförening och Hantverkarnas Riksorganisation.

Besöka, ringa, maila

Post- och besöksadress: Vasagatan 46, 111 20 Stockholm

Telefon, växeln: 08-505 898 00

E-postadress: info@hantverksakademin.se 

Föredrar du att kontakta oss via kontaktformulär, scrolla längst ner på sidan.

 

Under åren 2018-2021 byggs Vasagatan om. Under byggperioden kan framkomligheten på och kring gatan vara begränsad i perioder. På stockholm.se/vasagatan finns mer information.

Skolledning och administration

Nicole Pluntke

VD
Tfn: 08-442 78 41
E-post: nicole.pluntke@hantverkarna.se 

Bengt Johansson Mångberg

Rektor
Tfn: 08-505 898 05
E-post: bjm@hantverksakademin.se 

Per Dalin

Ekonomichef
Tfn: 08-442 78 42
E-post: per.dalin@hantverkarna.se 

Utbildningssamordnare & lärare

Niklas Hansson (vikarie för Malin Westin)

Utbildningssamordnare
Hantverkshistoria
Estetisk fördjupning
Tfn: 0720-62 39 88
E-post: niklas.hansson@hantverksakademin.se 

Per Dalin

Företagande för hantverkare
E-post: per.dalin@hantverkarna.se 

Caroline Eriksson

Marknadsföring och kommunikation
E-post: caroline.eriksson@hantverkarna.se 

Louise Kjellberg

Juridik för hantverkare
E-post: louise.kjellberg@hantverkarna.se 

Malin Westin (föräldraledig)

Utbildningssamordnare
Hantverkshistoria
Estetisk fördjupning
E-post: malin.westin@hantverksakademin.se 

Kontakta oss

För att kunna administrera din förfrågan behöver Hantverksakademin registrera dina personuppgifter i härför avsett dataregister. Du kan när som helst ta tillbaka det samtycke du har gett genom att kontakta oss.